TÖRTÉNETÜNK
A Schieszl család magyarországi históriája a 18. századig vezethetők vissza. A legkorábbi ismert Schieszl ős (Martin) az 1720-as években, testvéreivel érkezett ide, Buda környékére. Budakalászon az 1800-as évek elején telepedtek le. Schieszl János 1896-ban létesítette a borozót (Weinstube-t), amely a mai Schieszl vendéglő és borház őse.
Schieszl Konrád nagyapja – akinek ugyancsak Konrád volt a keresztneve – 1911-től 1945. év végéig vezette a borozót, közben számtalan közéleti tisztséget is betöltött. Mint virilista (legtöbb adót fizető polgár), elnöke volt az „Egyetértés” Dalegyletnek, és a Temetkezési egyletnek. 1922 után a községi közgyám tisztséget is betöltötte. Az úrbéri testület elnökeként húsz éven át az önkéntes tűzoltóságnak is elnöke volt. 1946. február 22-én kitelepítették, fia Schieszl Sebestyén (Sebő bácsi) itthon maradt és ő folytatta – amíg lehetett – a vendéglátó szakmát.
1970. május 1-jén a mai helyén újra megnyílt az üzlet, előbb Mátra borozó, majd Sebő borozó néven került a köztudatba.
1973-ban Schieszl Konrád átvette az üzlet irányítását édesapjától. Ő elsősorban vendéglős volt, ugyanakkor eredményesen tevékenykedett a szőlő telepítésében, művelésében és a borászatban is. Erről tanúskodnak arany- és ezüstérmes borai.
A 2000. évben a borozó komoly kulturális missziót vállalt. „Dalestek a Sebő bororzóban” címmel műsoros előadássorozatot szerveztek, helyi zenészek közreműködésével. A 20-as, 30-as évek dalait, nótáit, a katonadalokat, bordalokat, szerb és sváb nótákat hallgatták, énekelték esténként a vendégekkel együtt.
Ekkor már a legifjabb Schieszl Konrád is bekapcsolódott a borozó üzletmenetébe.
A törzsközönség napi kulturált kiszolgálása mellett kialakult az étkezéssel (vacsorával) egybekötött családi események, baráti találkozók, zenés rendezvények hagyománya. A borozó udvara és kerthelyisége elmaradhatatlan helyszíne lett a budakalászi szüreti felvonulásoknak, báloknak. Rendszeresen itt találkoznak a „hazalátogató” kitelepített németek (egykori budakalásziak) és azok leszármazottjai a világ különböző pontjáról. Az ősi családi ház építészeti értékeinek megtartásával lehetőség nyílt a Sebő borozó funkcionális bővítésére, amely Schieszl Vendéglő és Borház néven tovább szolgálja Budakalász közönségét, az idelátogató vendégeket, s viszi a település hírét határainkon túl is.
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|