A palota az esztergomi érsek rezidenciájának készült neoreneszánsz stílusban. Északi részében működik a Keresztény Múzeum. Az érseki lakosztály, fogadótermek mellett helyet kapott benne az érseki könyvtár is, továbbá itt működik a Prímási Levéltár, melyben felbecsülhetetlen értékű könyveket, kéziratokat, okleveleket őriznek. A Pírmási Palota képe díszíti a 10 ezer forintos bankjegyet is.
A Prímási Palota közvetlenül a Vízivárosi plébániatemplom (vagy Szent Ignác- templom) mellett, a Mindszenty hercegprímás tere 2. szám alatt található.A historizáló palotát 640.000 forintból Lippert József tervei szerint Simor János érsek emeltette egy régi jezsuita kolostor és gimnázium helyén, amit 1687-ben építettett Széchényi György, esztergomi érsek. A palota ennek az épületnek az alapjaira épült 1880-1882 között Lippert József tervei alapján, ekkor dőlt el ugyanis, hogy az egyházi központ nem a bazilika mellett, hanem a Vízivárosban lesz. A Várhegy nem bírta volna el a főszékesegyház melletti hatalmas érseki palotát, amelynek felszentelésére 1883. január 23-án került sor.
A palota az esztergomi érsek rezidenciájának készült neoreneszánsz stílusban. Északi részében működik a Keresztény Múzeum. Az érseki lakosztály, fogadótermek mellett helyet kapott benne az érseki könyvtár is, továbbá itt működik a Prímási Levéltár, melyben felbecsülhetetlen értékű könyveket, kéziratokat, okleveleket őriznek.
A főlépcsőházban prímások képei függenek. A palota legszebb részei a fogadótermek. A Fekete szalon érseki dolgozószobából, vendégszobából és hálószobából áll, nevét a fekete színű berendezéséről kapta. Itt pihent meg II. János Pál pápa is 1991 augusztusában. A Zöld szalonban Esztergom két hatalmas látképe, Ferenc József és Erzsébet életnagyságú képei láthatóak, a bútor ampír stílusú. A vörös szalonban Simor János kedvelt reneszánsz festményeinek másolatai kaptak helyet, ugyanis amelyik festményt az érsek nem tudta megvenni, arról másolatot készíttetett. A prímási palota külső díszei homokkőből készültek, többször megjelenik Simor János domborműves címere. A dunai homlokzaton, kis-obeliszkes fülkében látható dombormű a kupola alatti párkányon. A pajzsban a Szeplőtelenül fogantatott alakjával és a jelmondattal: SUB TUUM PRAESIDIUM.
A prímás címere megtalálható a Mindszenty térre nyíló bejárati kapu, és a déli oldalon lévő, a kertbe vezető kapu felett is.
A prímási palota kertjében található Damkó József szobrászművész alkotása 1934-ből, Prohászka Ottokár püspök 60 cm magas mellszobra, mely eredetileg a szeminárium előtt állt.
A Pírmási Palota képe díszíti a 10 ezer forintos bankjegyet is.
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|