Környék km | Rendezés:   Infobuborék

Keresztelő Szent János plébániatemplom (Vártemplom) (templom)

2000 Szentendre, Templom tér 1.
Leírás

A város legrégebbi temploma mai formáját négy nagyobb átalakítás során kapta. A tatárjárást követően, 1241 és 1283 között román stílusú templom épült, melyet 1294-ban leromboltak.

A 14. században gótikus stílusban építették újjá, ekkor készült a torony és kapta mai alaprajzát a templom. A török hódoltság idején idemenekülő római katolikus dalmátok által használt templom nagy károkat szenvedett. Az utolsó jelentős átépítés 1742 és 1751 között történt, és ekkor nyerte el a templom a mai formáját.

A tornyot eredetileg díszes süveg borította, ez 1818-ban ledőlt, ezért a mostani, egyszerű sátortetős fedéssel látták el. A torony bal oldalán 1891-ben épült a kórusfeljáró lépcsőháza. A plébániatemplomot 1990-ben újították fel, a homlokzatát 2014-ben.

A kelet-nyugati hossztengelyű templom 200 nm alapterületű. A tornya 28,91 méter magas, a sisak tetején kereszt zárja. A rácsos toronyablak félköríves, a templomtest többi ablaka szegmentíves záródású. A gótikus stílusról tanúskodnak az egyszakaszos támpillérek. A torony alatti támpilléren napóra látható, melyet egyetlen kőből faragtak ki az 1300-as években, s amely egyedülálló csillagászattörténeti emlék hazánkban. A déli oldalon két kapu nyílik gót kőkerettel.

A templom belseje három boltozott hajóra oszlik. A torony, a kórus és a főhajó keresztboltozatos, a sekrestyét pedig dongaboltozat fedi, amely a középkorban készülhetett.

Három mellékoltára van. Az északi fal mentén a Fájdalmas Szűz Anya tiszteletére készült oltárépítmény 1871-ben készült, nagyméretű oltárfestménnyel (Telepy Károly alkotása). Az oltáron látható még Szent Borbála és Szent Katalin szobra.

A szentély egyik oldalán a Háromkirályok oltára áll 1748-ból. Két festményből áll: az alsó a királyok Jézus előtti hódolatát ábrázolja, posztamensén Szent József és Szent Ilona szobra. A felső képen Jézus Péternek adja a mennyek kulcsait. A felépítmény oromzatán Alacocqua Szent Margit Mária és Szent Margit Mária szobra, a tetején Szent Mihály arkangyal szobra áll.

A szentély másik oldalán Szent András oltára látható 1755-ből, s szintén két festménye van. Az alsó Szent Andrást ábrázolja, kétoldalt Sárkányölő Szent György és Szent Erzsébet szobra látható, a felső képen Mária látható a gyermek Jézussal, mellette Szent István és Imre szobrával, fölötte az Atya és a Szentlélek alakja.

A szószék rokokó díszítésű, helyi mesterek fából készült szobrai ékesítik.

A szentélyben álló főoltárkép 1818-ban készült. Keresztelő Szent Jánost és Jézus megkeresztelkedését ábrázolja, tetején az Atya és a Szentlélek alakjával. Az oltárépítmény legmagasabb pontja a fából faragott istenszem motívum.

A falfelületek freskóit 1933-38 között készítették a Szentendrei Festők Társaságának tagjai: Bánáti Sverák József, Onódi Béla, Jeges Ernő, Heintz Henrik és Pándy Lajos. Különlegességük, hogy a bibliai jeleneteket szentendrei tájba helyezték.

Ha észrevétele van a megjelenő adatokkal kapcsolatban, aktuálisabb vagy bővebb információt tud a helyszínről, kérjük küldje el nekünk az alábbi szövegmező segítségével.
A beküldött észrevételeket kollégáink feldolgozzák és az észrevételek alapján módosítják az adatlapot. Maga a beküldött üzenet a lapon nem jelenik. meg!
Amennyiben visszajelzést szeretne, kérjük, hogy az üzenetben hagyja meg elérhetőségeit.
Adatait az adatkezelési szabályzatunk alapján bizalmasan kezeljük, azt harmadik félnek nem adjuk ki.




Címlap
Előző oldal
Lap tetejére
Lista eleje

Technikai kérdések

Üzlet

Adataim

  • Bejelentkezés
  • Regisztráció
  • Belépés/regisztráció facebook-kal
©2025 Minden jog fenntartva | szallas@szallashegyek.hu | +36 70 603 3312
Börzsöny szállásBörzsöny vendéglátásBörzsöny látnivalóBörzsöny programBörzsöny szolgáltatásBörzsöny túraBörzsöny közlekedésBörzsöny helyi termékBörzsöny szabadidőBörzsöny erdei iskolaBörzsöny csapatépítésPilis szállásPilis vendéglátásPilis látnivalóPilis programPilis szolgáltatásPilis túraPilis közlekedésPilis helyi termékPilis szabadidőPilis erdei iskolaPilis csapatépítésCserhát szállásCserhát vendéglátásCserhát látnivalóCserhát programCserhát szolgáltatásCserhát túraCserhát közlekedésCserhát helyi termékCserhát szabadidőCserhát erdei iskolaCserhát csapatépítésGerecse szállásGerecse vendéglátásGerecse látnivalóGerecse programGerecse szolgáltatásGerecse túraGerecse közlekedésGerecse helyi termékGerecse szabadidőGerecse erdei iskolaGerecse csapatépítésVértes szállásVértes vendéglátásVértes látnivalóVértes programVértes szolgáltatásVértes túraVértes közlekedésVértes helyi termékVértes szabadidőVértes erdei iskolaVértes csapatépítésBükk szállásBükk vendéglátásBükk látnivalóBükk programBükk szolgáltatásBükk túraBükk közlekedésBükk helyi termékBükk szabadidőBükk erdei iskolaBükk csapatépítésMátra szállásMátra vendéglátásMátra látnivalóMátra programMátra szolgáltatásMátra túraMátra közlekedésMátra helyi termékMátra szabadidőMátra erdei iskolaMátra csapatépítésMecsek szállásMecsek vendéglátásMecsek látnivalóMecsek programMecsek szolgáltatásMecsek túraMecsek közlekedésMecsek helyi termékMecsek szabadidőMecsek erdei iskolaMecsek csapatépítésVelencei tó szállásVelencei tó vendéglátásVelencei tó látnivalóVelencei tó programVelencei tó szolgáltatásVelencei tó túraVelencei tó közlekedésVelencei tó helyi termékVelencei tó szabadidőVelencei tó erdei iskolaVelencei tó csapatépítésBalaton szállásBalaton vendéglátásBalaton látnivalóBalaton programBalaton szolgáltatásBalaton túraBalaton közlekedésBalaton helyi termékBalaton szabadidőBalaton erdei iskolaBalaton csapatépítés