A Bibliothéka Magyarország legrégebbi és leggazdagabb egyházi könyvtára, ami 128.100 darab kötetet, és összesen 250.000 darab könyvtári egységet őriz.
A Főszékesegyházi Könyvtár vagy Bibliothéka Magyarország legrégebbi, és leggazdagabb egyházi könyvtára, ami 128.100 darab kötetet, és összesen 250.000 darab könyvtári egységet őriz. Az esztergomi Víziváros déli végén, a Pázmány Péter utca és a Liszt Ferenc utca sarkán áll, és ezzel a Bibliotheca a Víziváros legdélebbi épülete. 1853-banHild József tervei szerint épült, korai eklektikus stílusban, különlegessége, hogy az épület homlokzatán Szent Jeromos szobra látható. A II. világháború alatt, 1944-ben megrongálódott, és csak 1961-ben került sor helyreállítására.
Az intézmény jelentős kódex-anyaggal rendelkezik. 738 darab ősnyomtatványt és számos középkori kódexet őriz. 1397-ben Küküllei János, Nagy Lajos király történetírója jelentős könyvadománnyal gazdagította a könyvárat. Vitéz János esztergomi érsek alatt a Bibliotheca a királyi udvar könyvtárával is vetekedett. A török elől – mint sok más esztergomi intézmény – 1528-ban a könyvtár Nagyszombatra menekült. 1611-ben összevonták az érseki és a kanonoki könyvtárakkal, majd az érsekség Esztergomba való visszaköltözésekor a Pozsonyi Érseki Könyvtár kötetei is Esztergomba kerültek.
Kiemelkedő az angol, német, olasz, osztrák, cseh, francia és flammand gyűjteménye. Itt őrzik a Tractatust, amelybe egy névtelen barát feljegyezte a magyar királyok temetkezési helyeit a 11. században. Szintén kiemelendő Filipecz-kódex, 1470-es évekből, amelynek kiemelendő gazdag corvinákkal valódíszítése. Igazi kincs a Jordánszky- kódex is, benne 1516-19-ből származó Biblia-fordítással, csakúgy mint a 17. századi Balassi-biblia. II. Ulászló hatalmas gradualéja is a Bibliothékában található meg.
A Főszékesegyházi Könyvtár épülete a következő években belső felújításon esik át, emiatt 2014 májusától zárva tart. Ezt követően az épület ismét látogathatóvá válik, megfelelő műemléki környezetben, muzeális funkciókkal, XXI. századi kívánalmak szerint fogadhatja a kutatni vágyókat és a nagyközönséget egyaránt. Szíves türelmüket kérve jelezzük, hogy a könyvtár anyagának használatát a helyben olvasást az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárában (Szent István tér 10., a Szent Adalbert Központban) biztosítjuk, annak nyitva tartási idejében.
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|