A Ferenczy Károly Városi Múzeumot 1951-ben alapították meg, s a II. világháború után államosított hajdani szerb tanítóképző iskola épületében helyezték el.
1974-ben helyezték ide a Ferenczy család állandó gyűjteményes kiállítását, mely Ferenczy Károly és felesége, Fialka Olga festőművészek, valamint gyermekeik, Ferenczy Valér festőművész, Ferenczy Béni szobrászművész és Ferenczy Noémi a szövött kárpit mestere műveit mutatta be. A Szerb Ortodox Egyház visszaigényelte és 2010-ben vissza is kapta az épületet. Ekkor kezdődött meg a Pajor-házban a rekonstrukciós és bővítési munka, melynek eredményeként 2013-ban megnyílt az új Ferenczy Múzeum.
A korszerű átalakított belső terekben új rendezésben látható az „Egy aranykor modern mesterei” címmel a Ferenczy család állandó kiállítása, amely mellett további új állandó kiállítások is nyíltak: a Régi Művésztelepet 1926-ban megalapító „nyolcak”, és „Művek, művészek Szentendrén” címmel válogatást láthatunk a 30-as évektől a teleptől függetlenül a városban alkotó művészek, az 1969-ben az Új Művésztelepre költöző alkotók és a 70-es évek lázadó, poszt-avantgarde mozgalmait képviselő Vajda Lajos Stúdió tagjainak műveiből. Az épület pincéjében a pilisi ciszterci apátság középkori leletanyagát bemutató kőtár tekinthető meg.
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|