A kar a piliscsabai északi tábor, Perczel Mór laktanya területén épült fel.
1890-től indult meg a nemzeti haderőnek számító honvédség fejlesztése. Erre a fejlesztési időszakra tehető a piliscsabai katonai táborok megalapítása is. Az I. világháború következtében felbomlott az Osztrák-Magyar Monarchia és vele együtt mind a közös, mind pedig a honvéd hadsereg. A trianoni béke szigorúan korlátozta a haderő létszámát, s kizárta fejlesztését. Ennek esett áldozatul a két piliscsabai katonai tábor is. Az elhagyott laktanyákat a húszas évek elején kezdték újra szolgálatba állítani. Először tiszti üdülőt rendeztek be mindkét tábor területén, s a húszas évek közepétől egyre gyakoribb lett az északi tábor katonai célú használata is. 1930-ban már gázvédelmi tanfolyam volt az északi táborban. Az 1930-as évektől azután rendszeressé váltak a tanfolyamok, és vegyiharc-szolgálat működött itt.
A laktanyákban állomásozó 8. gépesített lövészezred részt vett az 1956-os forradalomban, ezért novemberben lefegyverezték és 1957-ben felszámolták. A laktanyákat az ezred lefegyverzésére kirendelt szovjet alakulat foglalta el.
1991 júniusában kivonultak a szovjet csapatok Magyarországról. Még abban az évben felvetődött, hogy az akkoriban csak tervekben létező Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek létesüljön campusa az északi táborban. Az egyetemet 1992-ben alapították meg és ebben az évben kezdett el működni a Bölcsészettudományi Kar Budapesten, a Ménesi úton. Az egyetemi épületek építése 1994-ben kezdődött el Piliscsabán és már szeptemberben meg is indulhatott az oktatás a campuson. Az épületek a magyarországi organikus építészet mintapéldái, oktatják őket a Stockholmi Műszaki Egyetemen. A tervezést Makovecz Imre tanítványai végezték. Az épületeket nagy hittudósokról nevezték el. A Catharineum, Anselmianum, Augustineum, Emericanum, Refectorium és Questura épületeket volt laktanyaépületekből alakították át, a többi épület teljes egészében új építésű. Maga Makovecz Imre tervezte a Stephaneum épületet, amely a campus legnagyobb és központi épülete. Nagyelőadója 600 férőhelyes. Ebben az épületben látható egy 1800-ban magyar mester által festett Szent Anna oltárkép is, amely a jánoshalmi egyházközség ajándéka. Az ideiglenes Auditorium Maximum épületben található Váli Dezső festőművész triptichonja. A Stephaneum épület előtt három szobor áll. Olasz márványból készült két szobor, Szent István szobra, amely Péterffy László alkotása, és Raffay Dávid műve, amely Aquinói Szent Tamást mintázza. A harmadik szobor Arisztotelész szobra, franciaországi homokkőből készítette Takács Máté. A szobrokat a millennium emlékére állították fel, a Millenniumi Kormánybiztos Hivatala támogatásából. Az Ambrosianum épület aulájában látható az a Pázmány Pétert ábrázoló bronzszobor, amelyet 1922-ben Vastagh György szobrászművész készített, és amely 1948-ig a Pázmány Péter nevét viselő budapesti tudományegyetem központi, Egyetem téri épületének aulájában állt. Az Ambrosianum épület aulájában márványtábla emlékeztet az egyetem (újra)alapítására. Az Anselmianum épület falát Szervátiusz Tibor feszülete díszíti. A valamikori katonai táborok emlékére hozták létre a honvéd emlékszobát, amely a Questura épület mellett tekinthető meg.
A Refectorium épületben működik a Zakeus Étterem, amely étterem funkciója mellett az egyetem menzája is. A campusnak saját vasúti megállója és buszmegállója is van. A Pázmáneum vasúti megálló épülete korhű századfordulós épület, így emlékeztet arra, hogy a valamikori tábori megálló helyén áll.
1994-től működik a campus épületeiben az 1992-ben alapított és a következő évben államilag elismert Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara, amelyen jelenleg mintegy 2500 hallgató tanul. A karhoz négy kollégium és az angolkisasszonyok szerzetesrend által fenntartott Ward Mária Általános Iskola és Gimnázium gyakorlóiskola kapcsolódik. A lazaristák Szent Vince Kollégiuma három helyen működik, ezek közül az egyik a campus területén található Marillac Szent Lujza Ház, amely egyben lazarista rendház is. A Mátyás király utcában két leánykollégium van. Az egyházközségi nővérek működtetik a Szent Péter Kollégiumot, a Mária Szíve Leányai Társasága pedig a Boldog Gizella Kollégiumot. Mindkét társaságnak a kollégium mellett található a magyarországi központi háza is. A Szent István úton áll a Summa Vitae Otthonház, amely fogyatékos fiatalok otthona, és egyben egyetemi kollégium.
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|