NYERGESÚJAFLU HELYTÖRTÉNETI MÚZEUMA ÉS TÁJHÁZA, NYERGESI JÁNOS EMLÉKHÁZ
1996. augusztus 20 - án, a millecentenáriumi ünnepségek keretében nyílt meg Nyergesújfalu Helytörténeti Múzeuma és Tájháza, a neves nyergesi festőművész, Nyergesi János végakaratának megfelelően, a Nyergesi János Emlékházban.
A múzeum létrehozására - Nyergesújfalu Baráti Köre irányításával - összefogott a Polgármesteri Hivatal Művelődési és Sport Irodája, a nyugdíjasok Barátság Kör Egyesülete, a Nyergesújfalu Baráti Köre, az esztergomi Balassi Bálint Múzeum, a KEM. Levéltár, a Napsugár Nemzetiségi Óvoda, és sok - sok nyergesi állampolgár.
A Nyergesi János Emlékházban jelenleg a földszinten helytörténeti kiállítás és egy sváb szoba látható. Az emeleten, Nyergesi János műtermében az ő, és öccse, a naiv festő, Nyergesi István munkásságát bemutató tárlat van. A múzeumi anyag gyűjtése folyamatos, így az 1996. augusztus 20 - án nyitott alkalmi kiállítás átrendezése és a 2000. augusztus 20 - án megnyitott végleges forma kialakítása még most is tart.
A helytörténeti részben bemutatjuk a település tárgyi és írásos emlékeit a kőkorszaktól napjainkig. Külön tárlókban kapott helyet a kőkor, a bronzkor, a római kor, a török megszállás, a Rákóczi - féle szabadságharc, a millennium, a világháborúk, a Nyergesújfalui Önkéntes Tűzoltó Egylet, a nyergesi kőfaragók, az oktatásügy, térképek, okiratok, pénzek, testvérvárosok.
Egy szobában és az udvaron mutatjuk be a XVII - XVIII. században betelepített németek mindennapi életét reprezentáló bútorokat, használati tárgyakat, szerszámokat, ruhákat, stb.
Az emeleti műteremben Nyergesi János és Nyergesi István képei, szobrai és munkásságuk egyéb relikviái tekinthetők meg.
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|