009-ben Tatabánya önkormányzata sikerrel pályázott a „Tatabánya – a Vértes Agórája” című, TIOP-1.2.1-08/2-2009-0004 azonosítószámú, az „AGÓRA - multifunkcionális közösségi központok és területi közművelődési tanácsadó szolgálat infrastrukturális feltételeinek kialakítása” című pályázaton.
A megítélt hozzájárulás összege 1.567.948.458 forint, az elszámolható összköltség 1.844.574.929 forint. A kivitelezésre irányuló szerződéskötés összege 1.447.177.328 forint. Új korszak vette kezdetét a volt Közművelődés Háza épületének felújítási és az új tartalom tervezési munkálatainak elindításával.
2011. december 16-án a megyeszékhely képviselő-testülete döntött a Közművelődés Háza Közhasznú Nonprofit Kft. és a Sport Létesítményeket Üzemeltető és Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. átalakulásáról. Ennek eredményeként a cégbíróság 2012. május 23-án bejegyezte az AGORA Sport és Szabadidő Közhasznú Nonprofit Kft-t. Tatabánya képviselő-testülete 2012. május 24-én határozott arról is, hogy az új szervezetbe integrálja a város négy önkormányzati fenntartású művelődési házát.
2012. augusztus 31-től a bánhidai Puskin Művelődési Ház, a kertvárosi Bányász Művelődési Otthon, az alsógallai József Attila Művelődési Ház és a felsőgallai Széchenyi Művelődési Ház az Agora Nonprofit Kft. részeként végzi munkáját.
A város 2011-12-es döntései értelmében az Agora Nonprofit Kft. egy olyan komplex kultúra-, szabadidő-, és közösségszervező, sportlétesítményeket üzemeltető szervezetként működik, amelyben a sport, a kultúra és a vendéglátás egymást erősítő módon kiszolgálja a város és a térség lakóinak, cégeinek igényeit. Az új szervezet, az új név egy új, sikeres korszakot ígér a város közösségi életének szervezésében, menedzselésében.
Előzmények
A Közművelődés Háza 1985-ös alapítása óta a megyeszékhely egyik jelentős kulturális intézményeként mindig a figyelem középpontjában állt. Mértékadó, modern gondolkodású szakmai irányzata nem csak a megyében, de az országban, sőt a határon túl is ismertté tette.
1991. január 1-ig – megyei fenntartásban – módszertani-hálózati és fejlesztő központként működött. Ezek a funkciók a városi fenntartásba való kerülést követően részben megmaradtak, részben átalakultak. Városi intézményként
a kultúra közvetítése, a szabadidő szervezése, rekreáció és közösségszervező funkciók ellátása volt a legfontosabb feladata. A házban működött színjátszó-versmondó, néptánc, népzene csoport, amatőr képző- és iparművész kör és kórusmozgalom (KÓTA) is.
A Közművelődés Háza 1994-ben – Magyarországon elsőként – közhasznú társasággá alakult. A nehéz pénzügyi helyzet ellenére – pályázatoknak, szponzoroknak és nem utolsó sorban elhivatott kollégáknak köszönhetően – ebben az időszakban épült meg galériája, átépült az aula, elindult több program mellett a Tatabányai Társasági Estély, a Szentivánéji Karnevál és a munkanélküli fiatalok pályaorientációs programjának szervezése.
Ekkor indult útjára számtalan, ma is élő, népszerű kezdeményezés és program:
A fenntartó, a működési feltételek és formák többször változtak az évek során.
Egy dolog változatlan maradt: a szakmai elhivatottság, a minőségre és az állandó megújulásra való törekvés
A Kortárs Galéria 1997 óta működik Tatabányai Megyei Jogú Város támogatásával. 2013. áprilisától A Vértes Agorája szerves részeként folytatja tevékenységeit.
A galéria megvalósításakor alapelv volt a nyitottság minden kortársművészeti tevékenység befogadására, illetve a társművészetekkel való együttműködésre. Galériánk a kortárs képzőművészet népszerűsítésével, képzőművészeink széles körben történő megismertetésével foglalkozik.
Elsősorban az országban alkotóknak kínálunk lehetőséget a bamutatkozásra, támogatjuk a helyi művészeket, művészeti csoportokat, menedzseljük őket Magyarországon. Terveink közt szerepel, hogy számukra nemzetközi kiállításokon, csereprogramokban való részvétel lehetőségét megteremtsük.
A csaknem 160 négyzetméteres kiállítótérben fiatal képzőművészek is megismertethetik magukat a kortárs művészetet kedvelő közönséggel, emellett támogatjuk a galéria falain kívüli projektjeiket is. Teret adunk a határon túli magyarok rendszeres bemutatkozásának. A nyitás óta számos elismert hazai alkotó és művészcsoport munkáit állítottuk ki. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a magyar és a nemzetközi kortárs művészet egyre gyakrabban találkozhasson.
A galéria fontosnak tartja, hogy más intézményekkel is jó kapcsolatot, együttműködést alakítson ki. Összművészeti törekvései, szemlélete létjogosultságot nyertek napjainkra.
A galériánkban rendezett évi 12 kiállításból kettő csoportos, a fennmaradó időszak a művészek önálló bemutatkozásának nyújt teret.
A Kortárs Galéria kiállításait A Vértes Agorája nyitvatartási idejében tekinthetik meg az érdeklődők: hétfőtől szombatig 10-20 óráig, vasárnap 10-18 óráig.
Csatolt galéria: Kortárs Galéria
Nyitvatartás:
2016. július: minden szombaton 18:00 óráig!
Hétfő-szombat: 10-20 óráig
Vasárnap: 10-18 óráig
Telefon: (06-34) 688-100
Jegypénztár nyitvatartása:
2016. július: minden szombaton 18:00 óráig!
Hétfő-szombat: 10-19 óráig
Vasárnap: 10-17 óráig
Ebédszünet mindennap: 13-13.45
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|