A görög és római szobrok másolatainak az egykori tatai zsinagóga műemlék jellegű épülete ad otthont. A közép- és a kora újkorban jelentős zsidó közösség élt a városban. A zsinagóga Tata területén álló jelenlegi épülete az 1861. évi, Wechselman Ignác (1828-1903) építész tervei szerint végzett romantikus stílusú átépítést tükrözi.
Az 1870-es években az akadémikus Pulszky Ferenc az antikvitás legjelentősebb szobrairól készült gipszmásolatokat vásárolt a Nemzeti Múzeum számára. Ezek a másolatok jelentették a később megalapított Szépművészeti Múzeum antik gyűjteményének magját, amelyet fokozatosan újabbakkal egészítettek ki. A nagyközönség az 1920-as évektől a II. világháborúig láthatta ezeket az alkotásokat. A harcokban megsérült gyűjteményt ezután már nem állították helyre. Az antik másolatok az 1970-es években kerültek a jelenlegi helyükre, az egykori tatai zsinagóga épületébe.
Az öntvények mindenben hűen követik az eredetiket, azokkal a megegyező méretben és állapotban készültek. A kiállítás páratlan művészettörténeti jelentőséggel bír, ugyanis lehetőséget ad rá, hogy a Londontól Athénig, Párizstól Isztambulig fellelhető páratlan alkotásokat egy időben, egy helyen láthassa a közönség.
A zsinagóga kertjében került sor 2004. november 18-án, a Holocaust Emléknap alkalmából a Komárom-Esztergom Megyei Holocaust-emlékhely és Lugossy Mária „Minden idők mártírjainak emlékére” című szoborkompozíciója felavatására.
A Görög-Római Szobormásolatok Kiállításában az Európa különböző múzeumaiban őrzött antik görög és római szobrok és domborművek pontos, életnagyságú gipsz másolatai láthatók. A kronológiai sorrendben kiállított alkotásokon keresztül képet kaphatnak a látogatók, hogyan lazul az archaikus korszak keleti merevsége a klasszikus idealizált héroszábrázolásain át a kereteket nem ismerő hellenisztikus művészetig, és végül hogyan “utánozták le” a rómaiak görög elődeik művészetét úgy, hogy mégis egyedi stílusvilágot voltak képesek létrehozni. A másolatok olyan közelről csodálhatók meg a kiállításon, amennyire az eredeti alkotásokat csak a kutatók közelíthetők meg, ezáltal láthatóvá válnak a finom részletek, évezredes feliratok.
Teljes árú belépőjegy: 500 Ft
Kedvezményes belépőjegy: 250 Ft
Kombinált belépőjegy, amely mindhárom kiállítóhelyre érvényes:
Fotó és videó jegy: 1000 Ft
Tárlatvezetés:
Magyar nyelven: 1800 Ft
Idegen nyelven: 3000 Ft
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|