A kiállítás a dorogi bányászat száz éves történetét és a bányászok életét mutatja be, valamint egy 1958-ban megtalált facsillét, a magyar szénbányászatban használt legrégibb szállítóeszközt.
Dr. Chorin Ferenc, a Salgó Rt. elnöke, 1932-ben Schmidt Sándor bányaigazgató javaslatára elhatározta, hogy a legalább 30 éves szolgálat után nyugdíjba vonuló bányászoknak kertes családi házat (lakás esetén 5000 pengõt) ad a társaság jutalmul. Ez a szociális intézkedés nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló gesztusnak számított a bányászok elismeréseinek sorában.
Az Esztergomi út mellett még látható néhány bányászház, amelyeken látható a süttõi mészkõbõl készített embléma, amely errõl a gesztusról tudósít.
A jelenleg Bányász Emlékházként mûködõ családi ház jól demonstrálja, milyen elrendezésû lakásokban éltek a jutalmazott bányászok. A ház négy lakása, apró elõterasszal, konyhával és egy vagy két szobával rendelkezett. A lakótelep, a kolónia kialakulása elõtt sok bányászcsalád földbe vájt odúkban, egészségtelen körülmények között élt itt Dorogon és a környezõ bányásztelepüléseken. De ez nem itteni sajátosság, hiszen a legtöbb bánya nyitásánál, a rendszerek kialakulása elõtt ez így mûködött. Ráadásul ebben az idõben napi 12 órát dolgoztak a föld mélyén, ahonnan a nedves, nyirkos odúkba „hazatérve" sem pihenhettek biztonságos, egészséges körülmények között.
A Bányász Emlékházban az emlékeket a jelenleg három lakás összenyitásaként kapott terekben helyezték el, rendszerezték a Soproni Bányászati Múzeum és a megyei levéltár szakembereinek segítségével. A helyi gyûjtõk, a Dorogi Szénmedencében dolgozó bányászok, mérnökök felajánlásaiból állt össze a gyûjtemény, amelynek fejlesztését tervezzük városunkban.
Az épület kertjében a dorogi világtalálmányok (pl. F1 vágathajtó) kaptak helyet. A gépeket, vájathajtókat sok országban még ma is használják a bányákban. Az épületben tablókon, tárlókban térbeli talapzatokon kerültek elhelyezésre az emlékanyagok, õsnyomtatványok, térképek, a bányászkodást engedélyezõ régi iratok. A fotókon a bányászéletbe pillanthatunk be. Bányász szerszámokat, kisgépeket, díszegyenruhákat láthatunk a termekben, majd a Dorogi Szénmedencére sajnos oly jellemzõ vízbetöréseknél használt mentõeszközöket nézhetjük meg.
A látogatáshoz elõzetes bejelentkezés szükséges!
Érdeklõdni: 33/509-630 vagy varosmarketing@dorog.hu
Technikai kérdések |
Üzlet |
Adataim
|