Környék km | Rendezés:   Infobuborék

Szobi kálvária (kálvária)

2628 Szob
Leírás

A kápolnát egy házaspár építette saját sírhelyükként az 1880-as években.

A településekről kivezető főutakon rendszeresen helyeztek el kereszteket, lehetőséget adva az utazóknak ájtatosság végzésére. Sokszor jelölték meg keresztekkel a települések környékének egy-egy magaslatát is, a kálváriai események színhelyére utalva. Szobon a kálvária előzménye lehetett a felállított kőkereszt a mai kálvária helyén, ahol akkor még a faluból a Zebegény felé vezető út vezettet. Bizonyítja ezt egy metszet Ligeti Antal rajza, amely az 1860-as években készült, és a Vasárnapi Újságban jelent meg. Ezen a helyen építtette fel Luczenbacher Pál a felesége és önmaga hamvait befogadó kálvária-kápolnát és a hozzá vezető stációkat az 1880-as évek elején.Ennek bizonyítéka, hogy a kálvária középső keresztjén 1881-es évszám olvasható. A Szobról készült kataszteri felmérés 1885-ben fejeződött be és a Polgármesteri Hivatalban megtalálható eredeti térképen már szerepel a kálvária-stációk sora és a dombtetőn álló kereszt. A kápolna épületén az 1890-es évszám olvasható és az épületben található táblákon is ez az évszám szerepel. Mindezek alapján feltételezhető, hogy a kálvária Szobon két időszakban épült. A stációk és a keresztek már 1881-ben álltak, de a kápolna 1890-re készült el. A kápolna tervezője és építője Czigler Győző egyetemi tanár, aki a Luczenbacher családdal rendszeres munkakapcsolatban állt. Czigler Győző tervezte a Luczenbacher Pál által alapított és építtetett Lujza leányiskolát is, amelyet 1855-ben avattak fel. Luczenbacher Pállal a kapcsolata Budapesten alakult ki, több közös munkában vett részt mint felügyelő. A budapesti Kereskedelmi Akadémia egyik alapítójaként megbízta a vezérlő-bizottság az akadémia új épületének a munkálatait irányító építési albizottság vezetőjének, tőle az építkezésre a megbízást Czigler kapta. Az építkezésekhez a Luczenbacher családtól rendelte mindig a szükséges épületfát, hiszen többek között ezzel is nagyban foglalkoztak. Tehát a kapcsolatuk nem véletlenszerű volt, s ennek eredményeképpen kapott Czigler Győző megbízást a leányiskola és a kálvária megtervezésére és megépítésére. Annál is inkább, mivel szinte egyidőben, az 1880-1890 közötti évtizedben készült el mindkettő.

Szobon a kálvária stációsora 9 építménnyel készült a hozzájuk csatlakozó kápolnával a domb tetején, amelynek oldalain helyezték el a további 5 képet. A stációk a város felett uralkodó magaslatra vezetnek és az út bal oldalán állnak, egymástól általában 12-13 méterre. Az elöl nyitott téglaépítmények a felfelé vezető útra merőlegesen állnak, így a keresztutat végzőknek egy negyed fordulatot kell tenniük, hogy előttük megállhassanak, s újabb negyed fordulattal mehetnek tovább. A szobi kálvárián öntöttvasból készült táblaképek találhatók, a domborműveket Luczenbacher Pál készíttette, a gyártási helyről jelenleg nincs semmi adatunk. Az öntvényeken látható képek alakjai a kálváriák szokásos előírása szerint nyugati irányba néznek, így a képsor szereplői lefelé, a felfelé vezető útiránnyal szemben, visszafelé néznek. A kálvária-kápolna a stációsor végén, a domb szélén épült fel, a Duna-part felett. Az épület Duna-parttal szembeni részének közepén található a kiemelt kápolnabejárat. A félköríves előrész két oldalán indulnak a hozzá simuló lépcsőkarok a tetőre, amelynek hátsó részénél állnak a keresztek. A kör alakú kápolnában belső köroszlopsor található, amely a tetőt tartja. A bejárattal szemben van a kápolna oltára, amelyet Jézus Szent Szíve tiszteletére szenteltek fel. Eredetileg az oltáron egy életnagyságú, Krisztust ábrázoló festmény állt, de vandál kezek tönkretették az 1970-es évek közepén. A helyreállításkor egy fából készült Jézus szobor került az oltár mögé, amelyet a renoválást végeztető Győri Mihály plébános készíttetett. A díszített faragású, asztal alakú oltár Kliment Károly, volt lazarista laikus testvér munkája. A terem közepén feküdt Luczenbacher Pál és felesége márvány sírköve, amelyet szintén összetörtek a "kincskeresők". Ma egy betonból öntött lap zárja le az építtető sírkamráját. Az építkezés emlékére két táblát is elhelyeztek a kápolna falán. Ezek az oltár két oldalán találhatók meg: a bal oldali latin nyelven, a jobb oldali magyar nyelven tartalmazza a felszentelés emlékét.

A kápolna bejáratának két oldaláról szimmetrikusan indulnak a tetőre vezető lépcsősorok. Mindkét oldalon 5-5 teraszos lépcső, majd 25-25 lépcsőfok, összesen 30 süttői mészkőből faragott lépcső vezet fel a tetőre. A kör alakú kápolna tetejének domborulatából emelkedik ki a szintén kör alakú üvegtető.  A bejárati rész felett kis oromzaton kőkereszt található. Majd a kápolnához csatlakozó remetelak, szolgálati lakás teteje emelkedik ki, s ezen állnak a keresztek: Jézus és a két lator. A középső kereszt magasabb a szélsőknél, mintegy fél méterrel. A három szobrot ónból öntötték, két domborműrészből illesztették össze, s erősítették fel a keresztekre. A középső keresztbe az 1950-es években belecsapott a villám, s javítani kellett. A kápolnát létrehozó, illetve alapító Luczenbacher Pál arra törekedett, hogy a kiválasztott hely minél szebb legyen, s ez sikerült is neki. A település déli bejáratánál, a falu felett fekvő löszdomb tetejére épült stációsor és kápolna, gyönyörű kilátással a Dunakanyarra, ideális hely az elmélkedésre. Az esztergomi Szamár-hegytől és a Hideglelős-kereszttől kezdve a dömösi hegyekig belátható a Duna gyönyörű völgye. A Szamár-hegy Esztergomhoz tartozik. A Búbánatvölgy nyugati oldalán van, míg a Hideglelős-kereszt a keletin.

 

Ha észrevétele van a megjelenő adatokkal kapcsolatban, aktuálisabb vagy bővebb információt tud a helyszínről, kérjük küldje el nekünk az alábbi szövegmező segítségével.
A beküldött észrevételeket kollégáink feldolgozzák és az észrevételek alapján módosítják az adatlapot. Maga a beküldött üzenet a lapon nem jelenik. meg!
Amennyiben visszajelzést szeretne, kérjük, hogy az üzenetben hagyja meg elérhetőségeit.
Adatait az adatkezelési szabályzatunk alapján bizalmasan kezeljük, azt harmadik félnek nem adjuk ki.




Címlap
Előző oldal
Lap tetejére
Lista eleje

Technikai kérdések

Üzlet

Adataim

  • Bejelentkezés
  • Regisztráció
  • Belépés/regisztráció facebook-kal
©2024 Minden jog fenntartva | szallas@szallashegyek.hu | +36 70 603 3312
Börzsöny szállásBörzsöny vendéglátásBörzsöny látnivalóBörzsöny programBörzsöny szolgáltatásBörzsöny túraBörzsöny közlekedésBörzsöny helyi termékBörzsöny szabadidőBörzsöny erdei iskolaBörzsöny csapatépítésPilis szállásPilis vendéglátásPilis látnivalóPilis programPilis szolgáltatásPilis túraPilis közlekedésPilis helyi termékPilis szabadidőPilis erdei iskolaPilis csapatépítésCserhát szállásCserhát vendéglátásCserhát látnivalóCserhát programCserhát szolgáltatásCserhát túraCserhát közlekedésCserhát helyi termékCserhát szabadidőCserhát erdei iskolaCserhát csapatépítésGerecse szállásGerecse vendéglátásGerecse látnivalóGerecse programGerecse szolgáltatásGerecse túraGerecse közlekedésGerecse helyi termékGerecse szabadidőGerecse erdei iskolaGerecse csapatépítésVértes szállásVértes vendéglátásVértes látnivalóVértes programVértes szolgáltatásVértes túraVértes közlekedésVértes helyi termékVértes szabadidőVértes erdei iskolaVértes csapatépítésBükk szállásBükk vendéglátásBükk látnivalóBükk programBükk szolgáltatásBükk túraBükk közlekedésBükk helyi termékBükk szabadidőBükk erdei iskolaBükk csapatépítésMátra szállásMátra vendéglátásMátra látnivalóMátra programMátra szolgáltatásMátra túraMátra közlekedésMátra helyi termékMátra szabadidőMátra erdei iskolaMátra csapatépítésMecsek szállásMecsek vendéglátásMecsek látnivalóMecsek programMecsek szolgáltatásMecsek túraMecsek közlekedésMecsek helyi termékMecsek szabadidőMecsek erdei iskolaMecsek csapatépítésVelencei tó szállásVelencei tó vendéglátásVelencei tó látnivalóVelencei tó programVelencei tó szolgáltatásVelencei tó túraVelencei tó közlekedésVelencei tó helyi termékVelencei tó szabadidőVelencei tó erdei iskolaVelencei tó csapatépítésBalaton szállásBalaton vendéglátásBalaton látnivalóBalaton programBalaton szolgáltatásBalaton túraBalaton közlekedésBalaton helyi termékBalaton szabadidőBalaton erdei iskolaBalaton csapatépítés